vajinismus tedavisi hangi doktora gidilmelidir

Vajinismus hasebiyle ertelenmesi ve kaçınılması gereken aynı sorun haline dönüşen cinsellik, ilişkileri de içten etkiler.Bu sebeple tedavisi geciktirilmemelidir. Ülkemizdeki işaret büyük cinsî rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin bir tabu olması, eşeysel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma hatalı bilgiler, fiziksel sorunlar gibi çok sayıda sebep yüzünden ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin evliliklerini dahi tehlikeye sokabiliyor.

Vajinismus; kadının, eşi evet da cinsî partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı ve acı endişesiyle ‘aşk kasları’ adı verilen pelvik temel kaslarını kasarak ilişkiye mahzur olması ile oluşan, ruhsal kökenli aynı cinsel fonksiyon bozukluğudur. Kadın eşeysel bağlantı sırasında acı endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik kaide kaslarını orada yalnız engel varmışçasına kasarak ilişkiye handikap olur. Vajinismus rahatsızlığının birçok saf sebebi olduğuna, fakat altta yatan ruhsal sebeplerden genişlik kötüsünün taciz ya da tecavüze maruz kalma olduğuna alamet ediyor.

KAS KASILMALARI SIRTA VURUYOR

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. seksüel temas sırasında tepke şekilde gerçekleşen adale kasılmaları, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hatta göl ayağı parmaklarına büyüklüğünde yaygın bir şekilde görülebilir. tümsek bu kasılmaların sebebi vücudun kendisini koruma görevlisi içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen seksüel ilişki ile alakadar yerleşmiş bazen olumsuz düşünceler yüzünden kadın, temas sırasında eşine müsaade veremeyebilir.

EVLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR

Sevginin, fazla yalnız ifadesi olan cinsî yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya yol açabilirken, kadında utanç okunuşu suçluluk duygusuna oluşturan olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak çok spesiyal müşterek yazıda olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, kırgınlık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin evlat konusunda edisyon yapmaları nedeniyle müşterek jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Ülkemizde seksüel terapi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu göre birçok başvuru hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin başarıya olan inancı zaman geçtikçe azalmakta ve çözümlenebilir bir buraya tıklayın kez problem olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte ve evliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

MASUMİYETİ KAYBETME KORKUSU müessir OLUYOR

Vajinismusun sebepleri, ruhsal ve nadiren de fiziki olgunlaşmak üzere ikiye ayrılabilir. seyrek fiziki sebepler arasında vajinal okunuşu vulvar enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun en sık görülen sebepleri ise psikolojik sebeplerdir. bikir zarının kutsal olması okunuşu çocukluk çağından itibaren erdenlik zarını korumaya müteveccih verilen eğitimler, söylemler, davranışlar, kimi kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe hasebiyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin birleşik tabu olması, cinsel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanlış eşeysel bilgiler okunuşu vajinismus gelişmesinde hayli politik nedenlerdir. Ülkemizde dinç kızların çoğu kızlık zarının patlayacağı, çok ziyade zaviye çekeceği, fazla ziyade kanama olacağı, cinselliğin sadece erkekler özgü olduğu, cinsel ezgi duymanın ayıp, yasak, yazık olduğu gibi hatalı bilgilere sahiptir. Bu hatalı bilgilere ilk geceyi muvaffakiyet ile atlatıp kendini kanıtlama isteği de eşlik etmektedir.

EN zaviye SEBEPLERİ TACİZ okunuşu TECAVÜZ

Eşini sevmeme, istemeyerek evlendirilme, temas ve evlilik problemleri, eşe kat duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü yitirme korkusu gibi nedenler de vajinismus nedenleri arasında sayılabilecek nedenlerdir.

Vajinismusun altta yatan sebeplerinden işaret acıları ise taciz evet da tecavüze maruz kalmadır. Bilinçdışına itilen bu travma, ileride vajinismus özellikle yetişmek neredeyse birçok psikolojik sorunlara oluşturan olur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus tedavisi hangi doktora gidilmelidir”

Leave a Reply

Gravatar